مونت موریلونیت به عنوان یک نانو ذره رسی که عمده ترین فاز موجود در بنتونیت را تشکیل می دهد با ا بعاد حدود ۱۰ آنگستروم و با داشتن خواص بسیار منحصر به فردی مانند تورم پذیری در محیط های قطبی، سطح ویژه بالا، خواص الکتریکی سطحی و ظرفیت تبادل کاتیونی توانسته است کاربردهای ویژه متنوع و مختلفی را در صنعت و تحقیقات پیدا کند. از جمله این کاربردها می توان به استفاده از آن به عنوان پایه برای واکنش های کاتالیستی، پرکننده و همچنین جاذب اشاره کرد، که در هر یک از این موارد کاربردهای متنوعی در مقالات بیان شده است. همچنین ایجاد خواص تیکسوتراپ و غلظت دهندگی از جمله دیگر کاربرد های آن می باشد. تحقیقاتی جالبی نیز در مورد استفاده از مونت موریلونیت به عنوان حمل کننده دارو در بدن و آزاد سازی کنترل شده دارو توسط آن انجام شده است. در این مقاله سعی شده است با معرفی این ماده قدرتمند و بیان ویژگی ها و خواص منحصر به فرد آن به برخی از مهمترین کارهای تحقیقاتی انجام شده با استفاده از مونتموریلونیت و نتایج مطلوب آنها اشاره شود.

بر اساس مطالعات زمین شناسی، ماده ای که تحت عنوان بنتونیت نامیده می شود در نتیجه ی دگرسانی مذاب و خاکستر آتشفشانی در اعماق دریا و یا در معرض شرایط مختلف آب و هوایی تشکیل شده است. از این رو ماهیت آب و هوایی محیط، ترکیب شیمیایی اولیه ی مواد آتشفشانی و محل پیدایش آن از نظر مواد طبیعی موجود، در تعیین نوع بنتونیت تشکیل شده تاثیر گذار است. واژه بنتونیت نخستین بار در سال ۱۸۹۸ توسط دانشمندی به نام نایت به کار برده شد . این واژه از اصطلاح محلی بنتون شیل واقع در ایالات وایومینگ آمریکا گرفته شده است. در اروپا نیز اولین بار در سوئد و فرانسه یافت شد که در سوئد تحت عنوان اسمکتیت و در فرانسه بر اساس محل کشف (معدن مونت موری لون) در سال ۱۸۴۷ مونت موریلونیت (MMT) نامیده شد. بنتونیت همانند اکثر مواد طبیعی، خالص نبوده و در طبیعت به صورت مجموعه ای از فازهای کریستالی مختلف یافت می شود. علاوه بر مونت موریلونت اجزاء دیگری همچون کریستوبالیت، فلدسپار، کلیست، سیلیس و … نیز در بنتونیت یافت می شوند. اما نمی توان مجموعه مشخصی ازمواد معدنی را به عنوان اجزاء ثابت موجود معرفی کرد و نسبت ثابتی را برای هر یک از اجزاء قائل شد زیرا بسته به مکان معدن، اجزاء تشکیل دهنده و درصد هر یک از آن ها و به تبع آن خصوصیات بنتونیت حاصل از نواحی مختلف متفاوت است. اما می توان گفت که در تمامی آنها وجود مونت موریلونیت به عنوان عمده ترین فاز تشکیل دهنده مشترک است. مونت موریلونیت از خانواده اسمکتیت ها می باشد که یک آلومینوسیلیکات ۲:۱ است. خواص کاربردی و قابل توجه بنتونیت از جمله خواص سطحی آن به درصد بالای مونت موریلونیت در آن وابسته است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد بنتونیت تورم پذیری آن در محیط های قطبی است که در نتیجه آن خواص رئولوژیکی خاصی در دوغاب حاصل می شود که این پدیده سبب به کار گیری آن در صنایع بالا دستی نفت از جمله ساخت گل حفاری شده است که در واقع این خاصیت تورم پذیری خود ناشی از حضور مونت موریلونیت در بنتونیت است. استفاده از مونت موریلونیت به عنوان چسباننده، پر کننده، جاذب، کاتالیست و … باعث شده است تا بنتونیت به عنوان یک خاک پر کاربرد شناخته شود.